מקור: ויקיפדיה

באוקיינוס הקרח הצפוני, צפונית לנורווגיה, נמצא האי שפיצברגן, במרכזו מוצבת כספת הזרעים הגלובאלית, מבנה תת קרקעי המגיע לעומק של 120 מטרים החפורים לתוך הר ובו כ-1.5 מיליון סוגי זרעים, בעיקר של צמחים המשמשים לייצור מזון. המטרה- שמירה על צמחים אלה מפני הכחדה אפשרית ושימור היכולת "להשיבם לחיים". המימון ניתן על ידי הקרן לשימור המגוון העולמי והאחריות לתפעול האתר ניתנה לממשלת נורווגיה.

מקור: ויקיפדיה

הזרעים מוקפאים בטמפ' של מינוס 18 מעלות כאשר תנאי האקלים הם אלה המגנים עליהם. הכספת עצמה אטומה ללחות והאריזות בהן נמצאים הזרעים ממוגנים בכמה שכבות הגנה. הכניסה למבנה נמצאת בגובה של כ-130 מטרים כדי למנוע הצפה במקרה של עלייה במפלס מי הים והיא אמורה להיות ממוגנת בפני רעידות אדמה חזקות.

מקור: ויקיפדיה

אך ההתחממות הגלובאלית לא פסחה גם על הכספת, תנאי הסביבה המשתנים באזור הקוטב ועליית הטמפרטורה, בעיקר בעונת הקיץ, הביאו לתובנה כי נשקפת סכנה ברורה לזרעים אשר בכספת וכי יש לדאוג לאמצעים מכניים על מנת לשמר את הטמפ' הנמוכה.
אבל יותר מכל בנייתה של כספת זו מעידה על ההבנה ההולכת ומעמיקה בכל הנוגע לעתידו של כדור הארץ והרכב האטמוספירה שלו המשתנה במהירות. לא מכבר דווח כי קצב ההתחממות עלול מהיר משחשבנו, וזאת בשל הגילוי של מאגרים עצומים של Co2 ומתאן הנמצאים מתחת לאזורים עצומים בקנדה וסיביר המכוסים בקרח הנמס במהירות. פליטה של גזים אלה לאטמוספירה תאיץ את תהליך ההתחממות אלף מונים.

 

אתר הכספת:

https://www.regjeringen.no/…/svalbard-global-seed…/id462220/

צילום stux

'הומאופתיה' זה לא באמת מדע

הומאופתיה היא גישה ברפואה אלטרנטיבית, שהגדיר לראשונה סמואל האנמן במאה ה-18. מטפלים הומיאופתיים מאמינים כי ניתן לטפל באדם חולה באמצעות חומר, שאם יינתן לאדם בריא,

קרא עוד »

דמוגרפיה 2019

שיעור הילודה באירופה הוא מהנמוכים בעולם והם עומדים על ממוצע של 1.5 ילדים לאישה. המשמעות היא ששיעור התמותה גבוה משיעור הילודה, האוכלוסייה הולכת ומזדקנת, הולכת

קרא עוד »
סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות