תאי גזע ככלי לתיקון עמוד השדרה

anatomical-2261006_1920

תאי גזע (stem cells) אלו תאים אשר לא התמיינו לסוג מסוים של רקמה.

כל אחד מאיתנו מתחיל את דרכו כתא אחד – חיבור בין תא זרע לתא ביצית. ברגע זה נקבע האופי הגנטי של האדם שיתפתח מהתא היחיד הזה, לכל תא אחר בגופו. כל התאים בגופנו מכילים את אותו מטען גנטי אך הם שונים אחד מהשני. תא של כבד שונה מתא של ריאה אשר שונה מתא עור. לכל אחד מהתאים יכולות להיות תכונות שונות (שהם ״התחייבו״ אליהם), אך מקור כולם הוא מהתא הראשון.

בדומה לעץ, סוג התאים משתנה בין הגזע לענף, לעלים ולפירות והפרחים. במשל הזה התא הראשון הוא השורש, והוא מייצר כל מיני תאי ״גזע״  (גזע וענפים) לתיפקודים שונים מסוימים (עלים) – מכאן השם "תאי גזע".

האיור הבא ממחיש את הדוגמא:

תא גזע של תאי דם נוצר מתא מוקדם יותר פחות ״מחוייב״, והוא יכול להתפתח לכל מיני סוגי תאי דם כמו תא דם לבן שקשור למערכת החיסון ותא דם אדום אשר מוביל חמצן. שניהם, יחד עם עוד תאים אחרים, הם "עלים" ביחס לתא ה-"גזע" של מערכת הדם. בגופינו יש תאי גזע מיום היוולדנו ועד הבגרות. תאי גזע מתחלקים מספר רב מאוד של פעמים בניגוד לתאים ממינים אחרים, אשר מאבדים יכולת זו. תכונות אלו גרמו לחוקרים לבדוק את האפשרות להשתמש בתאי  גזע לשיקום רקמות ואיברים, ואולי גם להצמיח אותם מחדש.

במעבדה באוניברסיטת ייל, חוקרים גייסו חולים אשר הסימפטומים שלהם כללו אובדן תפקוד מוטורי כמו גם תפקוד לקוי של המעי ושלפוחית ​​השתן. החוקרים קצרו תאי הגזע ממח העצם של המטופלים. התאים גודלו בתרבית במשך מספר שבועות ולאחר מכן הוזרקו לווריד של החולים.

החוקרים דיווחו כי בלמעלה ממחצית מהמטופלים נצפו שיפורים משמעותיים בתפקוד, כמו היכולת ללכת או להשתמש בידיים. כל זאת בתוך שבועות מרגע הזרקת תאי גזע. לא דווח על תופעות לוואי מהותיות.

המחקר לא כלל בדיקת פלסבו או סימיות והחוקרים מאוד זהירים לגבי ההצהרות לגבי הטיפול החדשני. במחקר, הם מדגישים כי יהיה צורך במחקרים נוספים בכדי לאשר את תוצאות הניסוי המקדים, כמו גם מדגישים שזה יכול לקחת שנים. אך ללא ספק יש סיבה לאופטימיות.

 

 

 

קישור למאמר המקורי:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0303846721000925

 

להשתיק את הרעשים

”מזה שלוש שנים אני פונה אליכם, יהודי פולין, עטרת יהדות העולם, בקריאה. אני מזהיר אתכם בלא הפוגה, שהקטסטרופה מתקרבת. שערותיי הלבינו, וזקנתי בשנים אלו, כי

קרא עוד »
סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות